Városlista
2025. augusztus 4, hétfő - Domonkos

Hírek

2012. Március 04. 14:07, vasárnap | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

Nem átlagos páciensek a debreceni kórházban: CT-re vitték a múmiákat

Nem átlagos páciensek a debreceni kórházban: CT-re vitték a múmiákat

Bár a debreceni Kenézy kórházban van az országban az egyik legrövidebb, alig egy hónapos várólista CT-vizsgálatra, a szombati pácienseknek csaknem háromezer évet kellett várniuk a vizsgálatra.

Ezúttal ugyanis a helyi Déri Múzeum óegyiptomi múmiáit vizsgálták meg az egyik legkorszerűbb képalkotó diagnosztikai berendezéssel a kórház orvosai annak reményében, hogy számos új információkkal gazdagodhat a múzeum új kiállítása.

Bágyi Péter, a radiológia főorvosa és munkatársai előbb az időszámítás előtti 11. századból származó nő bebalzsamozott testét helyezték el a berendezésben, és kezdték meg a koponyától a talpig tartó vizsgálatot, majd az időszámítás előtti 6-7. századból származó férfi múmia következett.

Bágyi Péter osztályvezető főorvos elmondta: a vizsgálattal következtetni tudnak a csontszerkezetre, a volt lágyrészek átalakulására, az esetleges betegségekre vagy a halál okára, de arcrekonstrukciót is készíthetnek.

Ha megfelelő anyagokat találnak, a debreceni orvoscentrum laboratóriumában genetika vizsgálatoknak is alávetik a múmiákat - tette hozzá a főorvos.

Kovács József muzeológus-történész emlékeztetett rá, hogy a két egyiptomi múmiát Ferenc Ferdinánd, az Osztrák-Magyar Monarchia trónörököse kapta ajándékba 1892 és 1893 között megtett világkörüli útja egyiptomi állomásán. A múmiákat és szarkofágokat 1918-ban egy aukción vásárolta meg Déri Frigyes, a debreceni múzeum alapítója.

A múmiák mindig kiemelt helyen álltak az 1930-ban megnyílt Déri Múzeum ókortörténeti kiállításain, s reményeik szerint a mostani vizsgálatok számos eredményét fel tudják használni a készülő új, állandó kiállításukon is - fűzte hozzá Kovács József.

MTI / STOP

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 04. 07:54, hétfő | Belföld

Zömében napos és egyre melegebb idő várható a héten

A hét elején még több helyen lehet felhős az idő, később aztán napos és egyre melegebb időre számíthatunk - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.

2025. Augusztus 04. 07:53, hétfő | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország legnagyobb autógyárát hozza létre a Mercedes

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a 40. Forma-1-es Magyar Nagydíj helyszínén bejelentette: Magyarország legnagyobb autógyárát hozza létre a Mercedes.

2025. Augusztus 03. 08:56, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: nem vállalom azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért

Azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért, nem szeretném vállalni, és nem is fogom – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Esztergomban az MCC Feszten.

2025. Augusztus 03. 08:55, vasárnap | Belföld

Duna House: az Otthon Start program megmozgatja az ingatlan- és hitelpiacot is

A nyári hónapokra jellemző, visszafogottabb aktivitással telt a július a hazai ingatlanpiacon, az Otthon Start program hatása viszont gyorsan meglátszott az érdeklődések növekedésében - közölte a Duna House pénteken.